903,393 unikalne wizyty

Nawigacja
Samorząd Uczniowski
Projekt ETAs - j. angielski
Linki
Sprawozdania finansowe
"Archipelag Skarbów"

19 i 20 września br. w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyki zintegrowanej pt. "Archipelag Skarbów". Zajęcia miały formę dwóch mityngów dla uczniów klas VII i VIII, w łącznym wymiarze 8 godzin lekcyjnych. Warsztaty prowadził zespół 4 certyfikowanych trenerów posiadających uprawnienia wydane przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej.

Celem warsztatów jest profilaktyka korzystania z substancji psychoaktywnych, wychowanie ku miłości, dojrzałemu budowaniu więzi i powiązanej z tym odpowiedzialności za swoją seksualność. Podczas zajęć podejmowano również istotny temat negatywnej presji rówieśniczej i wagi asertywnego radzenia sobie z nią. Jedno z ćwiczeń aktywizujących polegało na treningu asertywności, który umacnia w młodzieży świadomość, że są sytuacje, w których trzeba jednoznacznie przeciwstawić się presji. Warsztaty prowadzone były dynamicznie, a do udziału w ćwiczeniach masowo zgłaszali się ochotnicy – nagradzani za udział nie tylko brawami, ale także prezentami. Młodzież była angażowana do tego, by odpowiadać na pytania, głosować, a nawet śpiewać razem z trenerami „Szantę z Archipelagu Skarbów”. Humor przeplatał się z poważnymi treściami w sposób, który dawał młodzieży chwile wytchnienia i odreagowania.

Formą zachęty do zdrowego stylu życia było zaproszenie do Festiwalu twórczości, który odbył się na koniec drugiego mityngu. Chętni uczestnicy wykonywali prace plastyczne, w których formułowali przekaz profilaktyczny do swoich rówieśników. Tematy, które mieli do wyboru, to m.in.: znaczenie szacunku w relacjach międzyludzkich, wpływ środków psychoaktywnych na życie młodego człowieka, niebezpieczeństwa związane z korzystaniem z pornografii, angażowanie się w obowiązki domowe, znaczenie autorytetów w dążeniu do realizacji marzeń i celów itp..

Na końcu pierwszego dnia warsztatów, o godz. 17.00 odbyło się specjalne zebranie dla rodziców z jednym z terapeutów. W trakcie spotkania prezentowane byly cele, efekty i treści programu Archipelag Skarbów®. Omawiono również aktualne wyniki badań Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej nad młodzieżą, ze szczególnym podkreśleniem danych świadczących o dużej roli rodziców w ochronie nastoletniej młodzieży przed podejmowaniem zachowań ryzykownych. Terapeuta skupił się na ogromnej roli rodziców w życiu nastolatka i podawał szereg wskazówek dotyczących budowania relacji z nastolatkiem oraz praktyczne podpowiedzi zwiększające skuteczność oddziaływania wychowawczego rodziców.

Jestem przekonana, że udział w zajęciach pobudzi u naszych uczniów motywację do pracy nad własnym rozwojem w sferze budowania dojrzałych więzi oraz zachęci do wytrwałości w dążeniu do realizacji marzeń i planów.


Aniceta Banaszak

W relacji wykorzystano informacje zawarte w opracowaniu: "Archipelag Skarbów. Program profilaktyki zintegrowanej dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych ".

 http://www.archipelagskarbow.eu/_media/oferta:oferta_archipelag_skarbow_2019.pdf


Znajdź nas na Facebook
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Jak do nas dojechać
Pogoda
Zegar
Kalendarz
Luty 2020
Ni
Pn
Wt
Sr
Cz
Pt
So


1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
Imieniny
Dzisiaj jest
czwartek 27 Lutego 2020.

Imieniny obchodzą:
Anastazja, Wiktor, Gabriel