Szkoła Podstawowa w Osieku nad Notecią

Październik 2019

wtorek 15 Października 2019.

Jadwigi, Teresy, Brunona
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
najdłuższe święto w szkole!
Jak będziemy świętować w październiku 2019r.?

Tegoroczne hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi: #biblioteka
Święto to zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999r. Najpierw był to jeden dzień, od 2008r. - cały październik. Przez cały miesiąc biblioteka będzie zaskakiwać swoich czytelników, odwiedź nas koniecznie.

Proponowane działania

Tydzień między 7-11 października upłynie nam na słuchaniu. Podczas długiej przerwy o 11.30 będzie można posłuchać najpiękniejszych wierszy czytanych przez łączników klas z biblioteką. W tym tygodniu zaprosimy chętne dzieci na spotkanie z sympatyczną Martynką- bohaterką lubianej przez was książki. Na przerwie o 8.45 każdego dnia będziemy wspólnie czytali o przygodach tej niezwykłej dziewczynki. Chcemy, aby najmłodsi uczniowie miło spędzili czas w kąciku czytelniczym z pufami.

Przez cały miesiąc proponujemy uczniom dekorowanie jesiennymi liśćmi DRZEWA CZYTELNIKA. Na korytarzu przed biblioteką umieścimy drzewo, zadaniem uczniów będzie udekorowanie go jesiennymi liśćmi. Na liściu należy napisać dokończenie zdania: „Książka to …”. Liść można odebrać w bibliotece i z gotowym zdaniem przyczepić na plakat drzewa, który znajdzie się na drzwiach biblioteki szkolnej.

Kolejne całomiesięczne przedsięwzięcie to: POSZUKIWACZE ZAGINIONYCH TYTUŁÓW. Na szkolnych korytarzach, w miejscach ogólnodostępnych, umieścimy tytuły książek wydrukowane małą czcionką na białych karteczkach. Bądźcie uważnymi i rozglądajcie się! Znajdźcie jak najwięcej tytułów, dopiszcie do nich autorów, a cały spis podpiszcie własnym nazwiskiem i przynieście do biblioteki szkolnej. Zwycięzcami zostaną 3 osoby, które znajdą największą ilość tytułów książek i poprawnie dopiszą do nich autorów. Konkurs trwa do 28 października 2019 roku.

KONKURS NA SELFIE Z KSIĄŻKĄ: Zróbcie sobie zdjęcie z książką lub z książkami. Miejsce nie gra roli – książkę możemy czytać wszędzie (no prawie:)). Ale uwaga! Na zdjęciu to książka ma być najważniejsza! Liczy się też ciekawe ujęcie tematu. Zdjęcie przynieście do 28. 10. 2019 r. w formie elektronicznej do biblioteki szkolnej. Rozstrzygnięcie konkursu 31 października 2019 r.

24.10 odbędą się w bibliotece na dużych przerwach 2 konkursy. Ilość uczestników zabaw jest ograniczona. Aby w nich wziąć udział należy, jak najszybciej zapisać się u bibliotekarek.

Konkurs : „Mistrz alfabetu” – uczniowie z klas II będą układali w kolejności alfabetycznej tytuły książek, a z klas III nazwiska autorów. Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas II i III. Ilość uczestników zabawy : 10 uczniów z klas II i 10 uczniów z klas III. ( przerwa o11.30)

Konkurs ze słownikiem: „Detektywi słów” – należy jak najszybciej odnaleźć podane słowa na stronie słownika. Konkurs przeznaczony dla uczniów klas IV –V : Ilość uczestników zabawy : 4 uczniów z klas IV i 6 uczniów z klas V.( przerwa o 12.35)

Kolejny konkurs to konkurs plastyczny:

„Sowa biblioteczna” – zabawa polega na wykonaniu maskotki (sowy) lub rysunku w dowolnej technice i w dowolnym formacie – konkurs przeznaczony jest dla wszystkich chętnych uczniów.

Przez cały miesiąc w bibliotece szkolnej będzie można obejrzeć różna ekspozycje i wystawki. Na światło dzienne zostaną wydobyte między innymi najstarsze książki z księgozbioru bibliotecznego.

Zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania, do udziału w konkursach i akcjach. Potraktujcie konkursy „z przymrużeniem oka” i bawcie się dobrze, nie zapominając, że KSIĄŻKA TO PRZYSZŁOŚĆ. Zostawcie na chwilę swoje wypasione telefony i smartfony, dajcie sobie szansę na polubienie bohaterki naszego święta: KSIĄŻKI.