Szkoła Podstawowa w Osieku nad Notecią

piątek 13 Grudnia 2019.

Łucja, Otylia, Eugeniusz
Święto Niepodległości w SP w Osieku nad Notecią

Dnia 12. listopada 2019 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. 101 lat temu, po 123 latach niewoli państwo polskie stało się niepodległe i wolne od zaborców.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością Radni Rady Miejskiej w Wyrzysku – p. Stefan Wełniak i p. Leszek Matuszewski. Obecna była pani sołtys Ewa Pawlaczyk oraz dzieci z oddziału przedszkolnego w Bąkowie z wychowawczynią, p. Natalią Kusz.

W swoim przemówieniu p. dyrektor Małgorzata Lewandowska zwróciła uwagę na patriotyzm. Podkreśliła fakt, iż współczesny patriota to osoba, która szanuje symbole narodowe, pamięta o ważnych dla kraju i jego historii wydarzeniach, rocznicach, kultywuje pamięć o swoich przodkach oraz jest zainteresowany ojczystą historią i kulturą. Patrzy również w przyszłość. Apel uświetniły wiersze i utwory patriotyczne w wykonaniu członków kółka historycznego i szkolnego chóru.

Po części artystycznej uczniowie przedstawili historię Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” - organizacji działającej w naszej miejscowości po pierwszej wojnie światowej. Sztandar tej organizacji, z 1921 roku, znajduje się w naszej szkole.

Podsumowano również II edycję konkursu historycznego „Drogi do niepodległości”. Dyplomy z rąk pani dyrektor odebrali:

za I miejsce ex aequo przedstawiciele klas VIII a i VIII c

za II miejsce przedstawiciele klasy VIII b

za III miejsce przedstawiciele klasy VII b

wyróżnienie przedstawiciele klasy VIII a.

Iwona Schulz