Szkoła Podstawowa w Osieku nad Notecią

piątek 13 Grudnia 2019.

Łucja, Otylia, Eugeniusz
XIX Gminny Konkurs Ortograficzny o Pióro Burmistrza

To już dziewiętnasty raz - podczas Gminnego Konkursu Ortograficznego o Pióro Burmistrza - mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole omnibusów ortograficznych - uczniów z klas od IV do VIII, reprezentujących szkoły z Falmierowa, Kosztowa i Wyrzyska. Wśród nich nie zabrakło oczywiście uczniów naszej szkoły.

Jak co roku, musieli oni stawić czoła trudnościom dyktanda pisanego w poziomie klasy, do której chodzą. Najlepsi, przechodzili do finału, w którym czekało na nich kolejne, nieco trudniejsze dyktando wyłaniające „Mistrza Ortografii”. W przerwie między etapami konkursu, uczniowie i ich opiekunki, zostali zaproszeni przez Panią Henrykę Trojanowską – Białczak do obejrzenia pięknej wystawy i prezentacji multimedialnej pt. „Osiek nad Notecią na starej fotografii”. Czas oczekiwania na wyniki umilił wszystkim słodki poczęstunek.

W klasach czwartych bohaterką tekstu dyktanda była Alicja, która na przekór wszystkim pragnęła przygarnąć nieszczęśliwego i nieładnego czworonożnego pupila ze schroniska w Rzeszowie. Panna Bożenka mieszkająca w Chrząstowie – niebywały łakomczuch, miłośniczka racuchów, schabu i soku marchwiowego, która pewnego dnia chcąc nie chcąc przebrała się w znienawidzony strój sportowy w różowo – białe prążki, to główna postać tekstu przeznaczonego dla piątoklasistów. Niepoprawny marzyciel Grzegorz, spoglądający roziskrzonym wzrokiem na pierzaste chmurki, opowiedział o swoim śnie uczniom klas szóstych. Siódmoklasiści usłyszeli historię życiową żałosnego nędzarza, byłego studenta Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pewien rybak z Kątów Rybackich położonych na Mierzei Wiślanej, który codziennie wypływał w Morze Bałtyckie na połów, dał się dobrze poznać uczniom klasy ósmej.

Najlepsi w poziomie klas, okazali się:

• w klasach IV – Ksawery Daniel ze szkoły w Falmierowie,

• w klasach V – Franciszek Kamiński ze szkoły w Osieku nad Notecią,

• w klasach VI – Anna Belka ze szkoły w Osieku nad Notecią,

• w klasach VII – Amelia Purczyńska ze szkoły w Wyrzysku,

• w klasach VIII – Małgorzata Kuna ze szkoły w Falmierowie.

To oni napisali dyktando finałowe. Zdecydowaną mistrzynią okazała się Anna Belka! Za nią, na podium stanęły Małgorzata Kuna i Amelia Purczyńska – zdobywczynie 2. i 3. miejsca. Finalistki i pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody, dyplomy i gratulacje z rąk Pana wiceburmistrza Jacka Wiśniewskiego oraz Pani wicedyrektor Małgorzaty Pawlaczyk.

Joanna Lewandowska