Osiek na starej fotografii.

Biblioteka szkolna przeżyła w ostatnim czasie prawdziwe oblężenie. Jak do tego doszło?

Było tak. Wszystko zaczęło się bardzo niewinnie, pani Iwona Schulz zaprosiła na spotkanie kółka historycznego pana Stefana Wełniaka. Miał on opowiedzieć uczniom o historii Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” , które powstało w naszej miejscowości na początku lat 20 XX wieku. Spotkanie wzbudziło szczere zainteresowanie uczniów. Z wypiekami na twarzy słuchali opowieści o przeszłości naszej wsi.

Ponieważ Pan Stefan dysponuje dużym zbiorem fotogramów, poprosiłam go o ich użyczenie na krótki czas. Zrodził się stąd pomysł na wystawę.

Aby łatwiej było rozmawiać o przeszłości naszej miejscowości, zaczęłam przeszukiwać Internet w celu odnalezienia interesujących zdjęć. W tym samym czasie uczniowie klasy V a pod kierunkiem pana Cezarego Białczaka realizowali projekt szkolny „ Mądrzy cyfrowi.”

Miał on na celu podniesienie kompetencji cyfrowych uczniów. Uczniowie musieli wybrać temat na prezentacje. Postanowiliśmy połączyć nasze siły. Wiadomo, że duży udział w tworzeniu prezentacji mieliśmy my dorośli, ale uczniowie też się starali. Stworzyliśmy prezentacje multimedialną „Osiek nad Notecią na starej fotografii”. Aby ułatwić odbiór, prezentacja była pomyślana jako spacer ulicami naszej miejscowości. Stare zdjęcia przeplatane były nowymi. Trzeba przyznać, że uczniowie średnio znają topografię naszej miejscowości.

Początkowo myślałam, że przyjdzie tylko kilka klas. Zainteresowanie uczniów było jednak tak duże, że przez następne dwa tygodnie opowiadałam tylko o Osieku.

W niektórych klasach wspomagali mnie uczniowie z V a, którzy przygotowali narracje do fotografii. Pan Stefan odwiedził nas jeszcze raz, uczniowie byli zainteresowani opowieściami o tak nieodległych czasach.
Zaprosiłam też uczestników konkursu Gminnego o Pióro Burmistrza do wysłuchania prelekcji. Mimo, że uczniowie nie pochodzili z Osieka pogadanka im się spodobała.

Ponieważ uczniowie byli gotowi pracować dalej, 22 listopada zaprosili do biblioteki szkolnej swoich rodziców i dziadków. Frekwencja dopisała.

W gronie nas dorosłych zrodziła się myśl o zbieraniu zdjęć archiwalnych naszej wsi. Skąd pomysł . W ostatnich latach mojej pracy pedagogicznej nie zdarzyło mi się, aby uczniowie przez 45 minut z takim skupieniem i z zainteresowaniem słuchali mojej narracji. Wskazuje to na trafność wyboru. Nasi uczniowie chcą znać swoją przeszłość. Mieszkamy w ciekawym miejscu. Przez nasze tereny przetaczały się ważne wydarzenia historyczne -chociażby Powstanie Wielkopolskie. Wszystko to fascynuje uczniów. Aby dotrzeć do uczuć patriotycznych i pobudzić ich wyobraźnię trzeba szukać- droga którą wybrałam, w moim mniemaniu jest dobra.

Ten czas to taki przysłowiowy ostatni dzwonek, aby spotkać się z ciekawymi ludźmi, którzy z własnych doświadczeń lub opowieści rodziców i dziadków mogą nam przekazać prawdziwy kawałek historii. W wielu domach leżą stare zdjęcia z imprez sportowych, zawodów strażackich, zdjęcia szkolne. Jeśli możecie i chcecie się nimi podzielić z innymi, pożyczcie na chwilę te fotografie, my je zeskanujemy i zaraz zwrócimy. Jeśli zbierze się kilka możemy utworzyć Cyfrowe Archiwum Osieka nad Notecią. Skany zostaną w szkole, a może za 50 lat Wasze wnuki będą oglądały te zdjęcia i rozmawiały o tym, jak to kiedyś było.

Wasze dzieci są chętne do takich rozmów, są ciekawe i może na chwilę oderwą się od laptopa, aby powspominać z Wami.
Bonusem całego cyklu jest cenna inicjatywa uczniów z Bąkowa, którzy uczęszczają do klasy VI c. Chcą też dokumentować pod kierunkiem swojej wychowawczyni pani Iwony Schulz dzieje swojej miejscowości.

Jeszcze raz dziękujemy Panu Stefanowi Wełniakowi za pomoc w organizacji wystawy.

Cezary Białczak

Henryka Trojanowska -Białczak

Zdalne nauczanie

Koronawirus

Projekt edukacyjny PRGOK

poniedziałek 25 Maja 2020.

Grzegorz, Urban, Magda