870,910 unikalne wizyty

Nawigacja
Samorząd Uczniowski
Projekt ETAs - j. angielski
Linki
Sprawozdania finansowe
Tydzień Edukacji Globalnej

Żyjemy w bardzo złożonym i dynamicznie zmieniającym się świecie. Ludzie stają w obliczu wielu wyzwań, jakie niesie współczesne życie. Codziennie docierają do nas niepokojące informacje ze świata, na temat katastrof, anomalii pogodowych, zmian klimatycznych, głodu, chorób, migracji. Często zastanawiamy się, dlaczego tak się dzieje? Czy można temu zaradzić?

Na wiele naszych pytań i wątpliwości odpowiedzieć może nam edukacja globalna, zajmująca się kształceniem społeczeństw w zakresie uświadamiania istnienia zjawisk i współzależności globalnych. Edukacja globalna ma na celu wyjaśnienie, na czym polegają problemy rozwoju współczesnego świata oraz jakie czynniki kształtują międzynarodowy rozwój. Pobudza ona również do krytycznej
i świadomej refleksji nad własnym stylem życia i codziennymi wyborami, które w kontekście globalnym wywierają pozytywny, bądź negatywny wpływ na jakość życia ludzi w innych krajach.

W rezultacie edukacja globalna powinna prowadzić do osobistego zaangażowania na rzecz walki
z problemami współczesnego świata i włączenia się w proces budowania globalnego społeczeństwa opartego na zasadach solidarności, równości i współpracy.

Do aktualnych wyzwań globalnych zaliczyć można m. in. zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa na świecie, poprawę jakości życia w innych krajach, ochronę praw człowieka, zapewnienie zrównoważonego rozwoju oraz budowanie partnerskich relacji gospodarczych i społecznych.

Wizja przyszłości, w której świat byłby sprawiedliwy, zrównoważony i pokojowy dla każdego, stała się zobowiązaniem podjętym przez Organizację Narodów Zjednoczonych do wdrożenia w życie 17 celów zwanych Celami Zrównoważonego Rozwoju. Cele te, to wezwanie do działania dla nas wszystkich, a także rządzących i instytucji międzynarodowych ukierunkowane na nawiązanie ścisłej współpracy i szukania sposobów na rozwiązanie globalnych wyzwań.

W dniach 18 – 24 listopada odbył się w naszej szkole Tydzień Edukacji Globalnej. Jest to ogólnoeuropejska inicjatywa mająca na celu zainteresowanie całej społeczności szkolnej tematami ważnymi z perspektywy nie tylko lokalnej, ale i globalnej. Hasło tegorocznej edycji Tygodnia Edukacji Globalnej brzmiało: „Obudźmy się! To ostatni dzwonek dla klimatu!” Celem tej kampanii było uświadomienie problemu globalnego ocieplenia, którego skutki odczuwane są już na całym świecie. Jesteśmy świadkami dynamicznej zmiany klimatu związanej z działalnością człowieka.

Inne hasła, które przewijały się w naszej akcji to:
- Ratujmy naszą Ziemię,
- Ubogim na ratunek,
- Jak walczyć z plastikowymi odpadami?,
- Zmień swój styl życia, Ile racji w segregacji,
- To my tworzymy naszą planetę, -
- Nie marnujmy jedzenia,
- Nie chcemy głodu na świecie.

W trakcie trwania Tygodnia Edukacji Globalnej w naszej szkole wszystkie klasy obejrzały filmiki WWF Punkt krytyczny, które przybliżyły uczniom problemy współczesnego świata. Ponadto odbyły się w klasach pogadanki, zajęcia warsztatowe i lekcje poświęcone Celom Zrównoważonego Rozwoju. Wielu uczniów wykonało przepiękne plakaty nawołujące do podejmowania działań przyjaznych dla środowiska, które zdobią nasz korytarz na pierwszym piętrze.

Udział w projekcie wzbogacił naszą wiedzę na tematy globalne, zwrócił uwagę na wyzwania, które stoją przed ludzkością w zakresie poprawy jakości życia oraz troski o ludzi i środowisko. Uświadomił nam, że istnieją globalne powiązania pomiędzy naszymi działaniami, a tym, co dzieje się na świecie. Zachęcił do podejmowania indywidualnych działań, które mogą przynieść wiele korzyści innym, bo przecież małe kroki prowadzą do dużych zmian.


Iwona Niemczyk

Znajdź nas na Facebook
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Jak do nas dojechać
Pogoda
Zegar
Kalendarz
Styczeń 2020
Ni
Pn
Wt
Sr
Cz
Pt
So1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny
Dzisiaj jest
niedziela 19 Styczenia 2020.

Imieniny obchodzą:
Marta, Henryk, Mariusz