"Savoir - vivre w szkolnej stołówce"

Dnia 2 marca odbył się - jak w każdy pierwszy piątek miesiąca, apel porządkowy dla klas I - VI. Tematem przewodnim spotkania było omówienie zasad zachowania się na szkolnej stołówce. Jako pierwszy głos zabrał Dyrektor szkoły - Pan Jacek Wiśniewski, który przekazał wszystkim uczniom informację na temat bieżącej organizacji pracy szkolnej stołówki. Po krótkim przemówieniu dyrektora, dalszą część apelu prowadzili opiekunowie Samorządu Uczniowskiego- pani Anna Nowak i pan Dawid Cerajewski. Opiekunowie przeczytali z podziałem na role ,dla wszystkich uczniów naszej szkoły, zagadkę, której hasłem była: ....?

Zgadnijcie sami!

A treść zagadki była taka:

"Krzątają się w niej od rana nasze panie kucharki.

Myją kubki, talerze, sztućce i duże garnki.

Kroją marchew na zupę, na drugie danie ziemniaki

Aby chętnie zjadły obiad małe i duże dzieciaki.

Nawet łobuzom nie w głowie wybryki i wygłupy

Kiedy czują na korytarzu zapach pomidorowej zupy.

A nauczyciele nie myślą o liczbach, słówkach i mapach

gdy poczują na korytarzu schabowego zapach.

To już będzie zagadki końcówka, podsumowując:

Stołuje się w niej prawie cała podstawówka

Na pewno już każdy z was wie, że to szkolna: ……………"

Odpowiedź na zagadkę była dla naszych uczniów łatwa i prosta. Wszyscy jednogłośnie wykrzyknęli: STOŁÓWKA !!!!

Kolejnym punktem naszego apelu porządkowego była zabawa, w której udział wzięły wszystkie klasy I-VI z naszej szkoły. Zadaniem każdej klasy było znalezienie odpowiedzi na, wylosowaną przez przedstawiciela klasy, zagadkę. Hasłami piątkowych łamigłówek były nazwy warzyw, owoców a także innych produktów spożywczych. Uczniowie po raz kolejny pokazali, że nie straszne jest im żadne zadanie - wyzwanie.

Dla dyrekcji naszej szkoły zostały także przygotowane zagadki, z którymi poradzili sobie nie gorzej, jak uczniowie osieckiej podstawówki.

Po zagadkach nadszedł czas na przedstawienie zasad zachowania się w szkolnej stołówce. Uczniowie z Samorządu Uczniowskiego przeczytali swoim koleżankom i kolegom dziesięć reguł Savoir-vivre, które obowiązują w naszej stołówce.

Po wysłuchaniu przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, cała społeczność szkolna złożyła przyrzeczenie, którego treść była następująca:

" My uczniowie szkoły podstawowej,

raz weseli a raz smutni,

raz grzeczni

a wiele razy gotowi do kłótni,

regulaminu stołówki przestrzegać będziemy,

bo zachowanie wzorowe mieć chcemy.

Idąc głodni na obiad,

nie grymasimy

na widok dania , które na talerzu zobaczymy.

I uroczyście ślubujemy,

że zawsze cały obiad zjemy!!!"

Po złożeniu przyrzeczenia, uczniowie z Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami udali się do szkolnej stołówki, gdzie na ścianie umieścili, wcześniej przyjęte przez całą społeczność szkolną, reguły Savoir-vivre szkolnej stołówki.

Opiekunowie SU

Anna Nowak

Dawid Cerajewski

Czerwiec 2018

czwartek 21 Czerwca 2018.

Alicja, Marta, Alojz