"Z wizytą w domu Staszica"

We wtorek 20 marca 2018 r. my -uczniowie klasy IV B wraz z naszym wychowawcą i opiekunami wybraliśmy się na kolejną w tym roku szkolnym wycieczkę. Ponieważ większość z nas jeszcze nigdy nie podróżowała pociągiem, zdecydowaliśmy się na taki środek lokomocji. Wyruszyliśmy o godz. 12.13 i bez żadnego opóźnienia dotarliśmy na miejsce - do Piły. W programie wyjazdu znalazły się muzeum, kino oraz restauracja McDonald's.

Wizyta w Muzeum Stanisława Staszica, dokąd udaliśmy się na samym początku wyjazdu, okazała się ciekawą lekcją historii. Siedzibą muzeum jest dawny dom Stasziców, którzy w części miasta zwanej "Zamościem" mieli swój folwark składający się z domu mieszkalnego oraz zabudowań gospodarczych: stodoły, obory i owczarni. Muzeum Stanisława Staszica w Pile powstało w 1951 roku jako muzeum biograficzne. Z czasem zaczęło pełnić funkcję muzeum regionalnego - wielodziałowego. W roku 1975 na jego bazie utworzono Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica w Pile. Od 1985 roku Muzeum Stanisława Staszica jest znowu samodzielnym muzeum biograficznym. Obecnie jest jednostką organizacyjną gminy Piła.

Kolejnym punktem naszego wyjazdu było kino Helios, gdzie po wizycie w muzeum relaksowaliśmy się w wygodnych fotelach sali kinowej. Nie dało się jednak odpocząć od emocji, gdyż prezentowany film animowany pt. „Gnomeo i Julia. Tajemnica zaginionych krasnali” okazał się kolejną dawką niezapomnianych wrażeń. Słynni Gnomeo i Julia z popularnej animacji powracają w zupełnie nowym filmie! Kiedy Gnoemo i Julia przyjeżdżają wraz z przyjaciółmi do Londynu, ich głównym zmartwieniem jest przygotowanie ogrodu do zbliżającej się wiosny. Wkrótce spostrzegają, że na terenie Londynu ktoś wykrada ogrodowe krasnale na masową skalę. Kiedy okazuje się, że w ogrodzie zostali jedynie oni dwoje, jest tylko jedna osoba, którą można wezwać z prośbą o pomoc- Sherlock Gnom.

Ostatnim punktem naszej wtorkowej eskapady była wizyta w restauracji McDonald's.Po odpoczynku i wspólnym posiłku udaliśmy się w drogę powrotną.

Niespodziewaną atrakcją okazała się również podróż pociągiem. Przejazd nostalgicznie stukoczącym pojazdem obudził w niejednym z nas ducha podróżnika. Ciekawe , dokąd pojedziemy następnym razem…

Uczniowie klasy IV B

Wrzesień 2018