Wycieczka do oczyszczalni ścieków.

We wtorek 20 marca br. grupa uczniów z klas czwartych i piątych, uczęszczająca na zajęcia w ramach Projektu Przyrodniczego „Powietrze, Ziemia, Woda – trzy żywioły”, udała się na wycieczkę do oczyszczalni ścieków w Liszkowie.

Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z procesem oczyszczania, „neutralizowania” ścieków do postaci, w której można je bez szkody dla środowiska odprowadzić do gleby, rzeki czy gospodarstw domowych. Oczyszczalnie ścieków zamieniają silnie zanieczyszczoną wodę na taką, która nadaje się do ponownego użycia przez gospodarstwa domowe i spełnia normy czystości wody. Proces ten nazywany jest uzdatnianiem i składa się on z kilku etapów.

Data wycieczki nie była przypadkowa, gdyż 22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody, podczas którego zwraca się uwagę na wielką rolę, jaką odgrywa woda w życiu człowieka oraz jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów.

Troska o przyrodę jest obowiązkiem nas wszystkich. Obejmuje nie tylko oszczędzanie wody, ale również segregowanie odpadów i zmniejszanie ich ilości, oszczędzanie energii elektrycznej, używanie mniej detergentów, montowanie filtrów zmniejszających emisję szkodliwych gazów i pyłów.

Oczyszczalnia, którą uczestnicy wycieczki mogli zwiedzić to zespół urządzeń i obiektów technologicznych służących oczyszczaniu ścieków. Jednak potrzeby w zakresie usuwania
ze ścieków zanieczyszczeń są obecnie tak duże, że należałoby ją rozbudować, aby spełniała ona swoje zadania w pełnym zakresie.

Wycieczka miała charakter edukacyjny, mający na celu zwiększenie świadomości wśród uczniów, jak ważna jest ochrona przyrody i troska wszystkich ludzi o czystość środowiska,
w którym żyjemy.

Jolanta Łukowska