"Malowane święta"

„Są takie święta raz do roku,
co budzą życie, budzą czas.
Wszystko rozkwita w słońca blasku
i wielka miłość rośnie w nas.
Miłość do ludzi, do przyrody,
w zielone każdy z wiosną gra.
Już zima poszła spać za morza,
a w naszych sercach radość trwa”.

Wielkanoc - wspaniałe, najradośniejsze święta chrześcijańskie, kojarzą się z obficie zastawionym stołem, malowaniem jajek oraz chlubą i osobliwością polskiej kuchni - babami i mazurkami.

Wielkanoc, w pierwszych wiekach nazywana Paschą, jest największym, najstarszym i najuroczyściej obchodzonym świętem wszystkich chrześcijan odprawianym na pamiątkę męki i śmierci, a przede wszystkim chwalebnego zmartwychwstania Chrystusa.

Święta Wielkanocne mają bogatą tradycję. Są niezwykle barwne, towarzyszy im wiele obrzędów. O wielu wielkanocnych obyczajach pamiętamy także dzisiaj. Dzięki nim świąteczne dni są bardziej radosne.
W środowy poranek 28 marca 2018 roku uczniowie klasy IV b oraz II b oddziału gimnazjalnego za pomocą montażu słowno – muzycznego pt. „Malowane święta” wprowadzili wszystkich w świąteczny nastrój, przybliżając wielkanocne tradycje i obrzędy. Oto niektóre z nich:
• Wiosenne porządki, które mają symboliczne znaczenie: wymiatamy z mieszkania zimę, a wraz z nią wszelkie zło i choroby.
• Strojenie wielkanocnych palm i święcenie ich w Niedzielę Palmową nawiązuje do wjazdu Chrystusa do Jerozolimy i powitania Go przez mieszkańców. Polskie palmy robi się z gałązek wierzbowych, suszonych kwiatów, kłosów i kolorowych wstążek. Tradycyjnie wierzono w magiczną moc palm świątecznych. Miały chronić przed chorobami i zapewniać dobre plony.
• Zwyczaj malowania jajek - związane z nim były różne praktyki magiczne. Wierzono, że pisanki mają moc odpędzania zła, przyciągają szczęście i powodzenie, a święcone chronią przed ogniem, zapewniają zdrowie i bezpieczeństwo. Wielkanocne pisanki, kraszanki czy malowanki, to jaja kurze, gotowane na twardo i odpowiednio kolorowane, różnymi metodami.
• Święcenie koszyczka z jedzeniem w Wielką Sobotę. Nie może w nim zabraknąć baranka - symbolu Chrystusa Zmartwychwstałego, mięsa i wędlin, chrzanu – na znak „goryczy męki Pańskiej”, soli, kawałka chleba oraz jajek – symbolu narodzenia i nowego życia.
• Śmigus – dyngus, czyli lany poniedziałek. Oblewać można było wszystkich, a zmoczone tego dnia panny miały większe szanse na zamążpójście.
• Wózek dyngusowy ciągnęli chłopcy – dyngusiarze. Śpiewali ludowe pieśni, składali życzenia i obdarowywali palmami. Figurka koguta na przodzie wózka miała przyspieszyć przylot ptaków.
• Wielkanocny stół

Nasz stół wielkanocny
haftowany w kwiaty.
W borówkowej zieleni
listeczków skrzydlatych.
Lukrowana baba
rozpycha się na nim,
a przy babie -
mazurek w owoce przybrany.
Na półmisku rośnie owies
niedawno wysiany.
Pasą na nim się nieśmiało
cukrowe barany.
Obok misa pisanek
pięknie malowanych.
Nie ma Wielkanocy
bez barwnych pisanek.

Wielką radość z Zmartwychwstania Chrystusa ukazał taniec uczniów do piosenki Arki Noego pt. „Niezwykła Noc”.

Na koniec młodzież złożyła świąteczne życzenia dyrekcji, gronu pedagogicznemu, pracownikom administracji i obsługi szkolnej, rodzicom oraz koleżankom i kolegom. Piosenka „Hallelujah” w wykonaniu Kamila Buda wprowadziła wszystkich w świąteczny i wiosenny nastrój.

Słowa podziękowania kierujemy do pań: Edyty Marzoch – Gryczka, Aliny Nowak oraz rodziców uczniów klasy IV b, którzy pomogli przygotować dekorację, panu Leszkowi Kusz i zespołowi wokalnemu, panu Sławomirowi Pinkowskiemu i młodzieży z kl. II b i III c.

Sławomira Janowiak

Dawid Cerajewski