"W poszukiwaniu terra felix"

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w naszej szkole rozpoczęliśmy 30 kwietnia uroczystym apelem, w którym udział wzięli uczniowie klas: siódmych, czwartych i gimnazjaliści.

Uświetnili go swoim przybyciem również zaproszeni goście, a wśród nich: Burmistrz Wyrzyska – Pani Bogusława Jagodzińska, Kierownik Ośrodka Sportu i Rekreacji – Pani Beata Borowczak oraz Przewodnicząca Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej – Pani Karolina Stranz.

Hasłem przewodnim tego wydarzenia były słowa „terra felix”, które w tłumaczeniu brzmią: „ziemia szczęśliwa”. Każdy z nas, albo taką szczęśliwą ziemię już odnalazł, albo nadal jej poszukuje. Gdzie zatem ona jest? ...

Występujący siódmoklasiści chcieli opowiedzieć swoimi słowami - ale tak, by nie pominąć tego, co w tym dniu jest najważniejsze - o tym, czym dla nich jest owo święto oraz tak powszechnie dzisiaj używane pojęcie „patriotyzm”. Wspomnieli inne, ważne dla Polski w dążeniu do wolności wydarzenia historyczne oraz krytycznie, ale jakże prawdziwie podsumowali to, jakimi ludźmi jesteśmy w obecnych czasach. Skłonili również do refleksji nad naszym, „prywatnym” patriotyzmem. W czasie spektaklu, usłyszeć można było nagrane wcześniej słowa Preambuły, które z dostojeństwem w głosie wyrecytował Pan Dyrektor Jacek Wiśniewski.

Występ wokalnie uświetnili, niezwykle uzdolnieni soliści. Zaśpiewali tak znane piosenki, jak: „Wracam do domu”, „Taki kraj”, „Biały krzyż” i „Miejcie nadzieję”.

Natomiast dziewczęta z klas czwartych zatańczyły wymowny i symboliczny taniec z flagami Polski, który miał przypomnieć widzom o tym, że rok 2018 wyznacza setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Joanna Lewandowska

Małgorzata Stramel

Żaneta Koniec

Sierpień 2018

niedziela 19 Sierpnia 2018.

Konstancja, Emilia, Julian