Omnibus 2018.

Znamy już wyniki tegorocznego OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU HUMANISTYCZNEGO OMNIBUS, z którego zadaniami zmierzyło się 11 kwietnia 2018 roku 6342 uczniów ze 183 szkół. Najwięcej uczestników o wysokie lokaty, nagrody i dyplomy walczyło w województwach – mazowieckim (41szkół, 1447 uczniów) i zachodniopomorskim (25szkół, 975uczniów).

W województwie wielkopolskim do konkursu przystąpiło 226 uczniów z 9 szkół. Szkołę Podstawową im. Stanisława Staszica w Osieku nad Notecią reprezentowało 17 osób z drugich i 22 osoby z trzecich klas gimnazjalnych.

Młodzież przez 45minut rozwiązywała zawierający 27 zadań test, który został opracowany przez WROCŁAWSKI OŚRODEK EDUKACYJNY - ,,ŁOWCY TALENTÓW- JERSZ’’. Zadania testowe dotyczyły literatury, nauki o języku, kultury języka, sztuki, historii i ogólnej wiedzy współczesnego życia społeczno-kulturalnego.

Odpowiadając na pytania, uczeń pracował z tekstem ,,Przysięga we łzach radości i smutku’’ Radosława Lolo (zamieszczonym 18 lipca 2009 roku w ,,Polityce’’ nr 29).Rozwiązanie testu wymagało wykazania się umiejętnością logicznego myślenia, wiązania faktów, kojarzenia słów z ich znaczeniami, rozumienia kontekstów, znajomości epok, zwłaszcza średniowiecza i odrodzenia, odróżniania form wypowiedzi, np. wywodu od artykułu, reportażu i kroniki, dostrzegania różnic między literaturą piękną i popularnonaukową, liryką, dramatem a nowelistyką, należało umieć odróżnić fikcję literacką od rzeczywistości, opinię od faktu, a powieściopisarza od filozofa i historyka, znać sposoby narracji, utożsamiać lub nie narratora z autorem tekstu, określać emocje bohaterów, nastrój zdarzeń i nastrojowość utworów, rozumieć literackie sposoby budowania napięcia w utworze.

Pytania testowe obejmowały również wybrane zagadnienia ze składni, fleksji, fonetyki i słowotwórstwa. Nie było łatwo, a jednak możemy pogratulować uczniom naszej szkoły.

NAJWYŻSZE NOTY UZYSKALI :

- na poziomie klas III gim.

I MIEJSCE W WOJ. WIELKOPOLSKIM - PINKOWSKI DOMINIK

II MIEJSCE W WOJ. WIELKOPOLSKIM - RADWAŃSKA ZUZANNA
FALTYŃSKI ARTUR

III MIEJSCE W WOJ. WIELKOPOLSKIM - KULAWIAK PAULINA
KAMIŃSKA AGATA

IV MIEJSCE W WOJ. WIELKOPOLSKIM - LEWANDOWSKA PAULINA

- na poziomie klas II gim.

I MIEJSCE W WOJ. WIELKOPOLSKIM – ŚMIECHOWSKA KINGA

II MIEJSCE W WOJ. WIELKOPOLSKIM – KLINOWSKA POLA

Warto nadmienić, że do uczniów, którzy dobrze napisali test należą również Wachowiak Jakub z kl. III c i Lewandowski Wojciech z kl. II a.

Uczniom, którzy osiągnęli najwyższe wyniki gratulujemy, a pozostałym uczestnikom konkursu życzymy sukcesów w kolejnej edycji OMNIBUSA w przyszłym roku szkolnym.

Maria Babyszka

wtorek 23 Października 2018.

Marleny, Edwarda, Seweryna