Sprzątanie Świata

W piątek, 21 września w naszej szkole, jak co roku, odbyła się akcja „Sprzątanie Świata”. Większość klas, wraz z nauczycielami udała się na ulice naszej miejscowości, aby oczyścić je z leżących śmieci i odpadów.

Tegoroczna akcja była jubileuszowa, ponieważ odbywała się w Polsce 25 raz. Celem tegorocznej akcji było zwrócenie uwagi na selektywną zbiórkę odpadów. Hasło tej kampanii w nawiązaniu do tego celu brzmiało: „Akcja – segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej”.

W związku z tym uczestnicy sprzątania wkładali śmieci do kolorowych worków, z których każdy kolor oznaczał, iż należy do niego wrzucić określony rodzaj zbieranych śmieci. Po cóż taki trud, otóż chodzi o recykling, czyli system czynności zmierzający do ponownego przetworzenia i wykorzystania odpadów komunalnych. Recykling sprawia, że odpady stają się ponownie wartościowe i zamiast trafić na składowisko, przekształcają się w surowce do produkcji nowych materiałów. A co za tym idzie, oszczędność energii i ochrona dóbr naturalnych, które mogą się kiedyś wyczerpać.

Tegoroczna akcja ”Sprzątanie świata” zwraca uwagę na problem recyklingu, ponieważ tylko 13% odpadów z gospodarstw domowych trafia do ponownego wykorzystania. Dlatego tak niezwykle istotne jest zwiększenie świadomości ekologicznej, głównie wśród młodzieży; kształtowanie nawyków sprzątania po sobie śmieci w miejscach publicznych, nauka segregacji odpadów oraz podejmowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.

Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie przyłączają się do tej akcji, aby mieć swój udział w trosce o wygląd i czystość środowiska, którego my ludzie jesteśmy nieodłączną częścią.

Iwona Niemczyk

Grudzień 2018