Jesień w polu i zagrodzie - wycieczka na skansen.

Jak co roku uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi wychowawczyniami wybrali się do Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią. W tym roku w warsztatach edukacyjnych „Jesień w polu i zagrodzie” uczestniczyli uczniowie klasy II a i b oraz III a. Program zajęć był bardzo bogaty i związany z pracami jesiennymi na wsi. Zaprezentowane prace miały na celu pokazanie tradycyjnych zwyczajów i obrzędów związanych z pracami gospodarskimi oraz domowymi w okresie jesiennym.

Dzieci zapoznały się z pracą kowala, garncarza, pszczelarza. Obserwowały omłoty cepami i czyszczenie ziarna, wykopki i sortowanie ziemniaków, wybieranie buraków i marchwi. Uczniowie brali również udział w smażeniu powideł, w produkcji syropu z buraków cukrowych, kiszeniu kapusty, wyrabianiu masła, produkcji kawy zbożowej i wyrabianiu krówek.

Dzieci prace oglądały z zainteresowaniem i bardzo chętnie brały w nich udział.

Katarzyna Centała

Zofia Siemrzuch

Jadwiga Strzyżewska

wtorek 23 Października 2018.

Marleny, Edwarda, Seweryna