Im więcej empatii, tym mniej agresji.

Niezwykle ważnym zadaniem w pracy wychowawczej szkoły jest kształtowanie u uczniów empatii. Zdolność emocjonalnego wczuwania się w odczucia innych osób jest ważnym warunkiem dobrych relacji młodego człowieka z otoczeniem: lepszego przystosowania się do życia w grupie rówieśniczej i do prawidłowych kontaktów z dorosłymi.

W dniach: 7, 8, 13, 20 i 23 listopada uczniowie naszej szkoły brali udział w warsztatach profilaktycznych pt. „Empatia. W zgodzie z sobą i innymi”, realizowanych przez Centrum Profilaktyki Uzależnień Ekspert z Krakowa. W klasach III – VI przeprowadziła je psycholog Magdalena Niżnik, a w klasach VII i VIII - pani psycholog Agnieszka Szeksztełło. Zajęcia miały na celu pobudzenie empatii oraz uświadomienie roli współpracy koleżeńskiej w kontekście przeciwdziałania agresji i przemocy w szkole. Dużym walorem warsztatów była nauka umiejętności rozpoznawania i nazywania uczuć oraz różne sposoby przybliżenia pojęcia empatia. Dzięki tym warsztatom uczniowie z pewnością rozwinęli w sobie większą wrażliwość na potrzeby innych ludzi, umiejętność interpretowania sytuacji życiowych z różnych punktów widzenia, umiejętność wczuwania się w stany emocjonalne i sytuacje innych ludzi oraz dostrzegania pozytywnych cech w innych.

Grażyna Nowicka

Aniceta Banaszak