Lekcja 11 listopada 1918 roku pozostaje aktualna także dziś.

11 listopada 1918 roku. Jedna z najważniejszych dat na przestrzeni ostatnich stu lat historii naszej Ojczyzny. Polska wraca - po 123 latach niewoli - na mapę Europy. Wolny Naród rozpoczyna budować niepodległe i suwerenne państwo. Ziszcza się cud, na który czekało pięć pokoleń Polaków. Lekcja 11 listopada 1918 roku pozostaje aktualna także dziś.

Uroczystości związane z obchodami 100. lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w Gminie Wyrzysk odbyły 10 listopada br. w Wyrzysku oraz 11 listopada br. w Osieku nad Notecią.

W sobotę, 10 listopada br. przed Urzędem Miejskim zebrały się liczne delegacje, poczty sztandarowe i mieszkańcy. Wszyscy na czele z panią Burmistrz Wyrzyska Bogusławą Jagodzińską udali się pod pomnik przy ulicy Bydgoskiej, by oddać hołd pomordowanym przez hitlerowców w 1939 roku mieszkańcom, a następnie pod pomnik Chrystusa Króla, gdzie podziękowano za opiekę nad Ojczyzną. Następnie wszyscy uczestniczyli we mszy świętej w intencji Ojczyzny w wyrzyskim kościele.

Naszą szkołę reprezentował Poczet Sztandarowy razem z opiekunem Samorządu Uczniowskiego panem Dawidem Cerajewskim.

W niedzielę, 11 listopada br. w Osieku nad Notecią poczty sztandarowe i delegacje udały się na mszę świętą do kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Józefa, aby modlić się za tych, którym zawdzięczamy i niepodległość, za tych którzy przelewali swoją krew i oddawali życie w obronie Ojczyzny. Na znak obchodzonej rocznicy wszystkim uczestnikom delegacji oraz pocztów sztandarowych uczniowie pod opieka pani Sławomiry Janowiak przypięli biało-czerwone kotyliony, które zostały wykonane przez uczniów i opiekuna świetlicy panią Edytę Marzoch-Gryczkę.
Po mszy św. wszyscy przeszli pod obelisk XV Pułku Ułanów Wielkopolskich, gdzie delegacje organizacji i stowarzyszeń oraz władz samorządowych wraz z Burmistrzem Wyrzyska, złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.
I tym razem naszą szkołę reprezentował Poczet Sztandarowy z opiekunem panią Anną Nowak.

Zdjęcia pochodzą ze strony www.naszwyrzysk.pl

Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego

Anna Nowak i Dawid Cerajewski