KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA W KLASIE Vd

Czas poświęcony na lekcjach języka polskiego na omówienie noweli pt. „Katarynka”, stał się pretekstem do tego, by pomówić o sprawach ważnych, takich jak: niepełnosprawność, współczucie i bezinteresowna pomoc drugiemu człowiekowi. Każdy miał okazję przemyśleć to, czy w dzisiejszych czasach wartości te są szanowane przez człowieka XXI wieku i zastanowić się nad własnym postępowaniem.

Była to także znakomita okazja do tego, by zorganizować w klasie Vd „Klasowy Konkurs Pięknego Czytania”. Każdy uczeń przez dwie minuty czytał wybrany fragment tekstu „Katarynki”, a specjalnie powołana komisja, oceniała czytających w kategoriach: umiejętności interpretacji tekstu literackiego, dbałość o dykcję oraz wrażliwość na kulturę słowa. Chętne dzieci przygotowały prezentacje multimedialne o katarynce i kataryniarzach oraz o twórczości i życiu Bolesława Prusa. Obejrzeliśmy je w trakcie trwania konkursu.

Najlepiej czytający uczniowie w tej klasie, to:

1. miejsce – Zuzanna Kaczmarek,
2. miejsce – Zofia Bogdańska,
3. miejsce - Sandra Kopienka.

Wyróżnienia otrzymali:

- Wiktoria Gabrielyan,
- Jonasz Kowalski,
- Szymon Homme,
- Jakub Paliński.

Uczniowie zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami, książkami oraz słodkimi upominkami. Konkurs zakończyliśmy słowami Williama Somerset’a Maugham’a:

„Przyzwyczaić się do czytania książek - to zbudować sobie schron przed większością przykrości życia codziennego.”

Joanna Lewandowska

Maj 2019