Wycieczka do muzeum Stanisława Staszica

Tradycją naszej szkoły jest to, że każda klasa czwarta, z uwagi na fakt, że uczęszcza do szkoły imienia Stanisława Staszica, uczestniczy w wycieczce do Piły, aby zwiedzić dom, w którym urodził się Stanisław Staszic – patron naszej szkoły.

W myśl tej tradycji, w środę 27 lutego br. klasy czwarte a i b udały się na wycieczkę do Piły,
aby zwiedzić muzeum biograficzne Stanisława Staszica, znajdujące się w domu rodzinnym naszego patrona. W muzeum tym zgromadzone są zbiory dokumentów i zdjęć związanych z życiem i działalnością Stanisława Staszica oraz niektóre oryginalne dzieła sławnego Pilanina.

Oprócz muzeum Stanisława Staszica uczniowie klas czwartych obejrzeli również ekspozycję Muzeum Okręgowego, w której zachwyciły zwiedzających meble i wnętrza mieszkań z okresu od połowy XVIII wieku do połowy XX wieku, przepiękne naczynia i przedmioty użyteczne z tamtych czasów. W ekspozycji archeologicznej uwagę zwiedzających przykuły naczynia i narzędzia odnalezione w dolinie Noteci w Żuławce Małej. W części historycznej zaciekawiły uczniów pamiątki z czasów „potopu szwedzkiego” oraz powstańczych walk okresu międzywojennego: czapki, hełmy, odznaki , orzełki oraz postać żołnierza w mundurze Pułku Piechoty.

Lekcje historii podczas wizyt muzealnych, to nie wszystko. Był również zaplanowany czas na relaks i rozrywkę w aquaparku pilskim. Uczniowie z dużą przyjemnością korzystali z dostępnych tam atrakcji wodnych. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się zjeżdżalnie oraz rwąca rzeka.

Po godzinach pełnych atrakcji i wrażeń przyszedł czas na powrót do domu i codziennych obowiązków. W opinii uczniów wycieczka należy do ciekawych i bardzo udanych. Z niecierpliwością czekają już na wycieczkę pod koniec roku szkolnego.

Beata Wachowiak i Iwona Niemczyk

Maj 2019