GMINNY KONKURS RECYTATORSKI "WYPOŻYCZALNIA SKRZYDEŁ WANDY CHOTOMSKIEJ"

Dnia 20 lutego 2019 r. w klasach I – III odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski „Wiersze Wandy Chotomskiej”.

W październiku tego roku przypada 90. rocznica urodzin autorki kilkuset wierszy, opowiadań i legend dla dzieci oraz młodzieży. Grzegorz Kasdepke powiedział: „Szwedzi mają Astrid Lindgren, Finowie Tove Jansson, a Polacy - Wandę Chotomską. Naprawdę nie wyszliśmy na tym źle!".

W celu zainteresowania uczniów poezją Wandy Chotomskiej w klasach młodszych odbyły się konkursy klasowe, które wyłoniły uczestników konkursu szkolnego. W szkolnym konkursie klas I – III wzięło udział 21 uczniów. Jury w składzie: Bożena Szturo (emerytowana nauczycielka) i Grażyna Nowicka oceniało dobór repertuaru i pamięciowe opanowanie tekstu, interpretację, kulturę słowa i dykcję oraz ogólny wyraz artystyczny. Uczestnicy zaprezentowali swoje zdolności recytatorskie. Najlepsi okazali się:

I miejsce – Emilia Zbieralska z I a,

II miejsce – Konrad Zmarlik z I a,

III miejsce – Mikołaj Durski z II a.

Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, a pozostali pamiątkowe dyplomy.

Laureaci konkursu szkolnego reprezentowali naszą szkołę w konkursie gminnym. Z klas IV – VIII byli to : Klaudia Pydyś z V c, Magdalena Skibicka z VI b i Wiktoria Tworek z VIII a.

7 marca odbył się XVIII Gminny Konkurs Recytatorski „Wypożyczalnia skrzydeł Wandy Chotomskiej” w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku.

W tegorocznych zmaganiach wzięło udział 28 uczniów ze wszystkich szkół podstawowych gminy Wyrzysk. Rywalizowali oni w dwóch poziomach: klasy I-III i klasy IV-VIII. Głównymi celami konkursu były: uczczenie 90. rocznicy urodzin Wandy Chotomskiej, popularyzacja poezji polskiej, kształtowanie wrażliwości uczniowskiej na piękno słowa, rozwijanie zdolności recytatorskich, poszukiwanie nowatorskich interpretacji utworów poetyckich, promocja uczniów zdolnych.

Uczniowie z klas I-III recytowali wiersze. Największą popularnością cieszyło się „Kurczę blade”. Pojawiły się również takie utwory jak: „Trzydziestego lutego”, „Bańkowice Mydlane”, „Łyżka”, „Placek”, „Dziurki w serze”, „Obwarzanek”, „Po co krowie rogi na głowie”, „Biały walczyk”.

Uczniowie z klas IV-VIII popisywali się swoimi uzdolnieniami recytatorskimi wygłaszając fragmenty legend Chotomskiej. Opowiadali o złotej kaczce, Lechu, Czechu i Rusie, Warsie i Sawie, warszawskim Bazyliszku, Popielu i czarodziejskim młynku z Wieliczki.

Nasi uczniowie wypadli znakomicie!!! Z sześciorga uczestników, aż czworo otrzymało cenne nagrody i pamiątkowe dyplomy.

W kategorii klas I-III – 2. miejsce uzyskał Mikołaj Durski z klasy II a, 3. lokatę zdobyła Emilia Zbieralska z I a

W kategorii klas IV-VIII - 2. miejsce otrzymała Wiktoria Tworek z VIII a. Wyróżnienie powędrowało do rąk Klaudii Pydyś z V c.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów!

Katarzyna Centała

Marzec 2019