ANGLIŚCI W SZKOLE AMERYKAŃSKIEJ W KONSTANCINIE - PROGRAM RADY POLEK.

Zakończyła się kolejna edycja dwuetapowego programu dla nauczycieli języka angielskiego współpracujących z Polsko – Amerykańską Fundacją Rozwoju oraz Nidzicką Fundacją Rozwoju „NIDA”.

Na zaproszenie Stowarzyszenia Rada Polek w październiku i marcu dziesięcioosobowa grupa nauczycieli języka angielskiego z całej Polski wzięła udział w wizytach studyjnych w American School of Warsaw.
Szkołę w Osieku nad Notecią reprezentowała Teresa Domalewska - Belka. Pod opieką p. Ligity Stawarz, nauczycielki w Szkole Amerykańskiej, wizytowaliśmy lekcje w klasach na różnym etapie nauczania angielskiego jako drugiego języka, zwiedzaliśmy szkołę i zapoznawaliśmy się z jej strukturą. Wszyscy nauczyciele wyjechali zadowoleni, obdarowani materiałami dydaktycznymi oraz pełni inspiracji.

Oto fragmenty relacji jednej z uczestniczek: „… American School of Warsaw nie przypomina żadnej innej szkoły w Polsce. Nowoczesny budynek o imponujących rozmiarach codziennie gości w swoich murach blisko 1 000 uczniów reprezentujących około 50 narodowości. Najmłodsi uczniowie są w wieku przedszkolnym, najstarsi przygotowują się do egzaminów kończących amerykańską szkołę średnią. Do dyspozycji mają wspaniałą bazę lokalową z doskonale wyposażonymi klasami, kilka sal muzycznych i pracowni artystycznych, profesjonalne studio fotograficzne, własny teatr i bogato wyposażoną bibliotekę pełną nowości książkowych i aktualnych numerów poczytnych amerykańskich czasopism, nie wspominając już o rozbudowanym zapleczu sportowym (ot, chociażby basen na terenie szkoły).”

„…Jednak to, co robi największe wrażenie, to nie imponujący budynek i bogactwo pomocy naukowych, a 5 skromnych zdań witających każdego z gości na wejściu do szkoły i towarzyszących mu na każdym kroku w tej niezwykłej placówce – misja szkoły. Słowa, mówiące o tym, by nigdy się nie poddawać, brać sprawy w swoje ręce, żyć pełnią życia, a przede wszystkim – trzymać się razem. To w nich powinno się upatrywać sukcesu szkoły. Patrząc na to, jak pracują i odpoczywają uczniowie ASW, można mieć pewność, że te zasady zostały zapisane nie tylko w oficjalnych dokumentach, ale i uczniowskich sercach. A przecież w szkole serce jest co najmniej tak samo ważne jak rozum.”
„…Główny punkt marcowej wizyty stanowiły obserwacje zajęć w różnych typach szkół – od przedszkola do szkoły średniej. Możliwość swobodnego przypatrywania się pracy amerykańskich nauczycieli uzupełniona została przez spotkania zorganizowane dla nas przez wybranych specjalistów. O swoim warsztacie pracy opowiadali m.in. nauczyciele pracujący z uczniami przejawiającymi trudności dydaktyczne czy prowadzący nauczanie indywidualne. Pracownicy działu technologicznego wprowadzili nas w tajniki nowoczesnych technologii wykorzystywanych w ASW. Poznaliśmy również nakierowane na społeczność projekty, które uczniowie realizują w ramach zajęć pod nazwą Service as Action czy Creativity-Activity-Service”. (na podstawie relacji Justyny Dec – Zespół Szkolno – Przedszkolny w Miedźnie oraz Justyny Jackowskiej - Szkoła Podstawowa im. Henryka Napiórkowskiego w Rogowie).

O działaniach w ramach English Teaching Activities można poczytać na stronie Projekt ETAs edycja 2018-2019 w zakładce Bieżące informacje

Teresa Domalewska - Belka

Sierpień 2019

poniedziałek 19 Sierpnia 2019.

Konstancja, Emilia, Julian