SAMOLOTEM DO EDYNBURGA

Czy marzenia się spełniają? - Tak, oczywiście. Szczególnie jeśli tego bardzo chcesz.

Grupa uczniów z klasy VIIa coś tym wie, gdyż kilka dni temu (24 – 27.05.2019) wrócili z wymarzonej wycieczki do stolicy Szkocji, Edynburga. Ukoronowaniem całości był lot samolotem. To były niesamowite przeżycia!

Edynburg ma w sobie wszystko po trochu, Stare Miasto z piękną ulicą zwaną Królewską Milą ciągnącą się od Pałacu Holyrood w górę aż do Zamku, morze i góry, haggis, fudge, kilt i Bobbiego. Tutaj rozpoczęła swoje życie powieść o Harrym Potterze, ale również Opowieść wigilijna.

Marek: „Podczas wycieczki do Edynburga zwiedziliśmy zachwycające Muzeum Narodowe Szkocji. W jego wnętrzu można zgłębić się w historię Szkocji oraz odkrycia, które zmieniły świat. Wystawy muzealne są fenomenalne i można tutaj spędzić naprawdę cały dzień. Muzeum jest podzielone na 6 głównych działów. Mnie najbardziej zainteresował dział techniki, gdzie mogłem podziwiać najróżniejsze pojazdy, stare i nowe, samoloty, rakiety i samochody. Imponujące wrażenie zrobiła na mnie i moich kolegach możliwość sprawdzenia naszych umiejętności i sprawności fizycznej”.

Dominik: „Mnie urzekło wzgórze Calton Hill. Po dość łagodnym wejściu, otworzył się przed nami cudowny widok na cały Edynburg. Doznania spotęgowane były cudowną pogodą tego dnia. Na samej górze zaciekawiła mnie urzekająca budowla, przypominająca Akropol. Przyjemny okazał się również odpoczynek na trawie. Nigdy nie zapomnę tego miejsca”.

Oliwia: „W mojej pamięci na długo pozostanie spacer po Dean Village. To urocza dzielnica mieszkaniowa Edynburga położona w dolinie rzeki Water of Leith, ze starymi domami zbudowanymi tuż przy rzece. Nad całością góruje kamienny most, który dodatkowo uatrakcyjnia to piękne miejsce. Niesamowite wrażenie zrobiła na nas bajeczna i malownicza ścieżka wzdłuż rzeki. Momentami myślałam, że przeniosłam się w świat bajki”.

Fabian: „Moje myśli ciągle wracają do naszej wyprawy na Artur’s Seat, powulkaniczne wzgórze, na którego szczyt można dojść w zaledwie 40-50 minut od Holyrood Palace. Mimo silnego wiatru, doznania podczas wchodzenia zapierały dech w piersiach. Nagrodą okazał się cudowny widok ze szczytu wzgórza. Trudniejsza trasa powrotna nie odbiegała pięknem od tej pierwszej. Była równie urokliwa”.

Jagoda: „Camera Obscura czyli Muzeum Iluzji od prawie 200 lat zadziwia, bawi i uczy. To miejsce, to święto sztuczek wizualnych, pełne złudzeń optycznych, hologramów i interaktywnych eksponatów. I to wszystko oszołomiło nas od samego początku. Natomiast tajemniczy tunel świetlny czy krzywe lustra sprawiły nam ogromną radość. Ta piękna wiktoriańska kamienica umiejscowiona tuż przy zamku, ze szczytu której przy pomocy teleskopów oglądaliśmy miasto, była ukoronowaniem naszego pobytu w tym cudownym, pełnym malowniczych zaułków mieście, Edynburgu”.

Wychowawczyni

Małgorzata Lewandowska